W przypadku, kiedy chce się ograniczyć straty ciepła w budynku jednorodzinnym, warto zastanowić się nad wyborem projektów domów pasywnych. To właśnie w nich można liczyć na takie rozwiązania konstrukcyjne, które w znacznym stopniu zapewnia szczelność poszczególnych elementów.

Cechy charakterystyczne parterowych domów pasywnych

W takich budynkach najważniejszy jest nie sam wygląd, jak precyzyjny dobór poszczególnych materiałów na etapie konstrukcyjnym i wykończeniowym. Domy pasywne maja grube ściany, które są pokryte izolacja, jaka umożliwia osiągnąć współczynnik ciepła, który nie przekracza 0, 15 W/(m2. K). By uzyskać taki efekt, do izolacji wykorzystuje się najczęściej takie materiały, jak odpowiednio gruby styropian, wełnę mineralną, a także włókna wykonane z celulozy. Izolacja jest prowadzona również w innych miejscach, a nie może jej zabraknąć na podłodze i na stropodachu. Projektanci dbają o to, by takie domy nie zawierały w swojej konstrukcji mostków termicznych, które w znacznym stopniu obniżają szczelność całego budynku.

Okna w budynku pasywnym

Innym ważnym elementem konstrukcji, na jaki zwraca się uwagę, są okna, które powinny być tutaj trójwarstwowe. Takie okna mogą być jednak superszczelne tylko wtedy, gdy są wypełnione wewnątrz odpowiednim gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Ramy takich okien również maja znaczenie, więc wybiera się precyzyjnie, mianowicie wielokomorowe, których współczynnik przenikania nie osiąga wartości 0, 8 W/(m2. K). W domach tego typu sprawdzają się mniejsze okna, gdyż właśnie takie zapewniają lepszą szczelność. Są też najczęściej zlokalizowane po stronie południowej, gdzie promieniowanie słoneczne zapewnia zysk cieplny nawet do 40 procent.

Jak wyglądają parterowe domy pasywne

Wybór takich projektów jest również dobry, jeśli weźmie się pod uwagę samą konstrukcję architektoniczną. Takie domy nie zajmują bowiem dużo miejsca, a dzięki temu, że są wykonywane na planie prostokąta, można w pełni wykorzystać metraż dostępny na danej działce. Dach takich budynków jest zwykle jednospadowy, a w jego wnętrzu bardzo często prowadzi się instalacje, które zapewniają odpowiednią wentylację we wszystkich pomieszczeniach.