Chcąc zamieszkać w domu wolno stojącym, rozważa się zwykle wiele różnych projektów. Jednak najczęściej pada decyzja, by postawić dom parterowy, który ma wiele zalet. Walory te można szczególnie docenić wtedy, gdy na co dzień użytkuje się poszczególne pomieszczenia w takim budynku.

Dlaczego domy parterowe są niezawodne

Projekty domów parterowych są niezwykle przemyślane, tak pod względem konstrukcji, jak i rozmieszczenia pomieszczeń we wnętrzu. Żaden pokój, czy korytarz nie znajduje się w nich w danym miejscu przez przypadek. Zatem wybierając jeden z takich projektów, bardzo rzadko trzeba w nim cokolwiek zmieniać. Jeśli chodzi o zalety domów parterowych, należy wspomnieć o wyraźnym podziale na strefę dzienną i nocną, a także o miejscu na taras, z którego najczęściej wchodzi się bądź to do salonu, bądź to do kuchni, czy jadalni. Projektanci zwracają także uwagę na metraż pomieszczeń, by te, które użytkuje się najczęściej, były najbardziej przestronne. Można więc liczyć na dużych rozmiarów pokój dzienny, na większą sypialnię, a także na dużą łazienkę, jeśli jest ona zaprojektowana do wspólnego użytkowania.

Konstrukcja domów parterowych ma znaczenie

Do zalet domów parterowych należy również zaliczyć ich konstrukcję. Mianowicie jest to zwykle projekt, który przedstawia obiekt o zwartej bryle na planie prostokąta, z dachem jedno, bądź dwuspadowym. Innym wariantem, który również cieszy się powodzeniem, jest projekt domu z dachem kopertowym. Trzeba przyznać, że takie konstrukcje są niezwykle stabilne, solidne i trwale. Zapewniają również doskonale połączenie między poszczególnymi pomieszczeniami, gwarantując przy tym poczucie prywatności każdemu członkowi rodziny z osobna. Z pewnością zaletą takich konstrukcji jest to, że bardzo przypomina ona z wyglądu tradycyjny dom, który kojarzy się z ciepłą, rodzinną atmosferą. Nie trzeba również wspinać się po schodach, by móc w pełni korzystać z dostępnego metrażu, a brak schodów to także więcej miejsca do zagospodarowania. W takich projektach nie mogłoby natomiast zabraknąć miejsca na samochód - obecnie coraz częściej szkic zawiera garaż dwustanowiskowy, który lepiej spełnia oczekiwania.