Postawienie domu wolno stojącego to nie lada wyzwanie. Już na etapie projektu należy uwzględnić wiele czynników, w tym powierzchnię działki, czy ukształtowanie terenu. A to dopiero początek. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Wybór projektu domu parterowego krok po kroku

Zanim zacznie się budować dom dla swojej rodziny, ważne jest to, by go sobie odpowiednio wyobrazić. Zaplanowanie budynku parterowego jest łatwe tylko z pozoru, ponieważ trzeba uwzględnić metraż wszystkich pomieszczeń, jak i sposób, w jaki będzie się przechodzić z jednej przestrzeni do drugiej. Warto również sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie pokoje powinny się znaleźć w takim budynku, a z których można ewentualnie zrezygnować. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy działka nie jest zbyt przestronna. Może się więc zdarzyć, że projekt, na jaki się dana osoba zdecyduje, trzeba będzie nieco zmodyfikować. Taka konieczność może zagwarantować to, że taki dom będzie mógł stanąć na dostępnym metrażu, prezentując wnętrze, w którym znajdują się wszystkie pomieszczenia uwzględnione w szkicu. Jednak często takie rozwiązanie sprawia, że dom nie jest zbyt satysfakcjonujący, gdyż każdy pokój musiał zostać zmniejszony. Zatem należy dokładnie wymierzyć wszystkie pomieszczenia, a jeśli to możliwe, poprosić o przedstawienie wnętrza w projekcie trójwymiarowym. Wtedy łatwiej jest dokonać takich modyfikacji, które będą do zaakceptowania także po postawieniu budynku.

Czy postawienie domu parterowego długo trwa

W przypadku, kiedy z zaplanowaniem budynku parterowego nie ma większych trudności, bardzo łatwo udaje się wybrać najbardziej dogodny projekt takiego domu. Mając już gotowy szkic, trzeba postarać się o dopełnienie wszystkich formalności, w tym o pozwolenia. Jednak coraz częściej tego rodzaju czynności można powierzyć firmie, która zajmuje się projektowaniem i realizacją projektów. Zatem myśląc o postawieniu domu parterowego, można być optymistycznie nastawionym, jeśli chodzi o planowany czas budowy. Przeważnie takie prace nie trwają dłużej, niż pół roku. Zwłaszcza wtedy, gdy projekt nie był zbyt mocno zmieniany, a nad budową i postępem prac czuwa jedna solidna ekipa.