Ze względu na dbałość o środowisko i ekonomiczne zużycie energii, dużym powodzeniem cieszą się projekty nowoczesnych domów. Można je zaadaptować do otoczenia, jak i do własnych potrzeb, by móc w pełni wykorzystać potencjał dostępnego metrażu we wnętrzu.

Dlaczego warto postawić na nowoczesne domy parterowe

Jednym z rodzajów nowoczesnych projektów, które są chętnie realizowane, są te przedstawiające budynki parterowe. We wnętrzu nie ma schodów, więc wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie. Brak konieczności pokonywania stopni kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie może być powodem do zadowolenia. Ponadto takie domy buduje się też z myślą o tym, by zapewniały bliski kontakt z naturą. To właśnie w takich projektach można zauważyć duże tarasy, które wychodzą na ogród, czy pomieszczenia, jakie idealnie nadają się na stworzenie w nich zimowych ogrodów. Trzeba tez przyznać, że kiedy wszystkie pomieszczenia są zlokalizowane na parterze, rodzina jest ze sobą bardziej zintegrowana. Członkowie rodziny są zawsze na wyciągniecie reki i nawet, jeśli nie są na widoku, bardzo łatwo można się zorientować, gdzie mogą być. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w takim domu znajdują się małe dzieci, które zwykle bardzo trudno jest upilnować. Przyglądając się też nowoczesnym domom parterowym, nie można im odmówić charakteru i elegancji.

Czym się różnią nowoczesne projekty od tradycyjnych

Analizując konstrukcje nowoczesnych budynków parterowych, można dojść do wniosku, że na pierwszy rzut oka niczym się właściwie nie różnią od tradycyjnych obiektów tego typu. Najczęściej mają one bowiem dach dwuspadowy, bądź też kopertowy, prostą i zwartą konstrukcję, na planie prostokąta lub kwadratu. Jednak to tylko pozory, ponieważ w rzeczywistości w nowoczesnych szkicach można zauważyć nacisk na to, by wnętrze było funkcjonalne, ekonomiczne w codziennej eksploatacji, jak również by obiekt dobrze współgrał z architekturą otoczenia. Wyraźnie jest zaznaczony podział na strefę dzienną i nocną, jak również na miejsce przeznaczone dla samochodu i takie, które zapewnia wyciszenie i prywatność. Domy te są idealnym rozwiązaniem dla standardowej, trzy lub czteroosobowej rodziny.