Mając możliwość wybudowania domu na dużej działce, warto wziąć pod uwagę projekty domów dla wymagających użytkowników. Wśród szkiców można znaleźć przestronne parterowe i piętrowe wille w tradycyjnym stylu. Na uwagę zasługują też nowoczesne, wielokondygnacyjne budynki, których architektura wyraźne nawiązuje do minimalizmu.

Przestronne luksusowe domy

Większy metraż to podstawowa zaleta w takich projektach. Aczkolwiek nie jedyna, ponieważ liczy się również funkcjonalność i estetyczny wygląd. Często zaś te dwie cechy udaje się połączyć, wyraźnie oddzielając strefę dzienną od nocnej, jak i otwartą od prywatnej. W luksusowych domach na piętrze najczęściej znajduje się miejsce dla sypialni. Z jedną wspólną łazienką, bądź z oddzielną. Często też wszystkie pokoje sypialniane są wyposażone w przestronną garderobę. Z kolei od strony oddalonej od ulicy, bądź widoku z okien sąsiadów, projektuje się zwykle strefę prywatną. W tym właśnie miejscu zwraca na siebie uwagę przestronny taras, wychodzący na ogród, a nawet pokaźnych rozmiarów balkon. Stąd również można dostać się do wszystkich pomieszczeń, tak jak i od frontu. W takim domu jest miejsce na wszystko, mianowicie na garaż, przeważnie dwustanowiskowy. Oprócz tradycyjnych pomieszczeń, dostępne są również takie, jak: wiatrołap, pralnia, kotłownia, pracownia, czy gabinet. Pokoje dzienne są zwykle imponujących rozmiarów: ich powierzchnia może mieć nawet 60 metrów kwadratowych.

Z jakich materiałów powstają ekskluzywne domy

Jeśli chodzi o dobór surowców w takich projektach, to przeważa beton połączony z pustakami. Szczególnie często takie rozwiązanie stosuje się w domach wykonanych w stylu tradycyjnym. W takich rezydencjach uwagę przyciągają dachy wielospadowe, które podkreślają okna wychodzące z pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Z kolei w nowoczesnych ekskluzywnych domach ściany są murowane, a ich ozdobą są liczne przeszklenia pełnymi taflami, które nierzadko sięgają od podłogi po sam sufit. Strop natomiast jest najczęściej żelbetowy. Inne materiały, jakie wykorzystuje się w takim projekcie, to głównie stal i drewno. Dach jest płaski, o niejednolitej konstrukcji. Jednak przeważnie doskonale nadaje się do tego, by zaadaptować na nim przestronny i komfortowy taras.