Domy drewniane w Polsce wciąż ustępują miejsca murowanym. Jednak najczęściej wynika to ze stereotypowego myślenia, czyli z opierania się na fałszywych założeniach, że drewno to nietrwały materiał. Prawda natomiast jest taka, że wystarczy zastosować odpowiednią technologię, by taki budynek był trwały, a nawet ognioodporny.

Rodzaje domów drewnianych

Budynki wykonane z tego materiału to bez wątpienia drewniane domy ekologiczne. Można wyróżnić różne konstrukcje w zależności od sposobu, w jaki łączone są poszczególne drewniane elementy. Do wyboru są domy prefabrykowane cechujące się doskonałą termoizolacją, a także ekonomicznym zużyciem energii. Zarówno w czasie budowy, jak i po wprowadzeniu się. Z kolei domy z bali wyróżnia doskonała odporność na wilgoć. Zapewnia ją szczelne łączenie poszczególnych elementów konstrukcji. Wbrew ogólnej teorii, wybór tych drewnianych domów ekologicznych gwarantuje stabilną temperaturę we wnętrzu. Bale są grube, dlatego nagrzewając się w ciągu dnia, oddają nadmiar ciepła w nocy. Zdecydowanie zaś największym powodzeniem i zainteresowaniem cieszą się domy pasywne o lekkiej budowie. Mogą osiągać bardzo niewielkie rozmiary, a im domy te zajmują mniejszy metraż, tym efekt jest lepszy. Dzięki doskonalej izolacji cieplnej, stają się bardziej ekonomiczne pod względem zużycia prądu, prześcigając wynikami nawet budynki nazywane energooszczędnymi.

Dlaczego ekologiczne projektowanie domów się opłaca

Wybierając drewno jako podstawowy materiał konstrukcyjny, można wybudować dom w kilka miesięcy. Jest to więc budowa w ekspresowym tempie. W dodatku nie trzeba przerywać pracy, gdyż nie stosuje się żadnych zapraw, które służą do łączenia elementów konstrukcji. Wystarczy metoda na wpust, czy też inny wariant łączenia drewna z drewnem. Ewentualnie stosuje się młotek i gwoździe, czyli najprostsze, najtańsze i najczęściej używane narzędzia. W ekologicznym projektowaniu domów struktura budynku jest prosta – można ja więc i szybko złożyć, jak i rozebrać, nie uszkadzając przy tym żadnych części. Drewno jest tez zaleta, ponieważ to materiał odnawialny, a przy tym bardzo dobrze wpływa na poprawę samopoczucia i zdrowia. Osoby, które mają problem z oddychaniem, po zamieszkaniu w drewnianym domu, bardzo szybko poczują się lepiej.