"Dach jest jednym z ostatnich i najważniejszych elementów, jakie składają się na realizację projektu budynku. Dobrany rodzaj dachu nie tylko wpływa na wygląd całej bryły, ale również na stabilność i funkcjonalność obiektu.

Dach jednospadowy w domu jednorodzinnym

Dom wolno stojący przeznaczony dla rodziny, powinien mieć dach o możliwie jak najprostszej konstrukcji. Ludzie często więc decydują się na budynek bez łamanych dachów. Dach jednospadowy to prosta płyta, która opiera się na wyższej ścianie budynku, co zapewnia właściwy kąt nachylenia dachu. Przy wyborze takiej właśnie więźby dachowej, ważne jest to, by odpowiednio ustalić na samym początku, jak obiekt będzie ustawiony na działce. Taka konstrukcja dachu jest najbardziej korzystna wtedy, gdy uwzględnia się nasłonecznienie. Biorąc pod uwagę tę zależność, wyższa ściana budynku powinna znajdować się po stronie południowej, gdyż to właśnie na nią najdłużej padają promienie słoneczne w ciągu dnia. Wówczas dach jednospadowy idealnie nadaje się do zamocowania na nim paneli słonecznych. Inną zaletą budynku bez łamanych dachów jest niski koszt położenia więźby dachowej. Potrzeba bowiem na nią znacznie mniej materiału, a wszystkie elementy mają ten sam wymiar, co znacznie przyspiesza budowę dachu.

Tradycyjny dach dwuspadowy

Innym wariantem, który warto wziąć pod uwagę, jest budynek z dachem dwuspadowym. Taki wybór dachu jest odpowiedni dla budynków o prostej formie i zwartej konstrukcji. Jednak w przeciwieństwie do dachu jednospadowego, tutaj należy się już zastanowić nad tym, jak wykorzystać przestrzeń, która stworzy się pod połączonymi skrzydłami dachu. Pomimo możliwości dostawienia balkonu, który sprawi, ze dom będzie bardziej atrakcyjny, nie każdy opowie się za takim wyborem dachu. Poddasze może być albo nieużytkowe, albo użytkowe. Wybierając pierwszy wariant, nie trzeba martwić się o regularne ogrzewanie tej powierzchni. Wystarczy zadbać o to, by nie było wilgoci. Można taki efekt osiągnąć poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Natomiast stawiając na poddasze użytkowe, oprócz izolacji i akustyki należy zastanowić się nad doborem metody ogrzewania. Konstrukcja dachu i nachylenie sugerują zainstalowanie kolektorów słonecznych. Panele sprawdzają się o każdej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych."