Obecnie coraz łatwiej jest zaadaptować projekt domu do otoczenia. Jest to możliwe między innymi dzięki inteligentnym ekologicznym systemom. To właśnie one przystosowują bryłę do warunków, jakie panują wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Systemy ogrzewania wykorzystujące odnawialne źródła energii

Ogrzewanie, to jeden z większych wyzwań, z jakimi borykają się tak projektanci, jak i właściciele domów, którzy są na etapie wykańczania wnętrza. Systemy ekologiczne adaptacje związane z ogrzewaniem, wykorzystują teraz głównie energię słoneczną. Wyróżnia się pod tym względem systemy aktywne i pasywne. Aktywne znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, czy kompleksach budynków przeznaczonych do użytku publicznego. Natomiast pasywne systemy uwzględnia się przy projektowaniu obiektów budowlanych, częściej przemysłowych i biurowych, niż mieszkalnych. Dostosowuje się je do konkretnego projektu obiektu, czy przestrzeni architektonicznej, gdzie mają stanąć budynki zaopatrzone w ogrzewanie, które w sposób naturalny będzie zarządzać pozyskaną energią słoneczną. Zastosowanie takich systemów ekologicznych adaptacji sprawia, że zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania poszczególnych pomieszczeń jest znacznie mniejsze.

Inteligentne systemy w trosce o ekologię

W inteligentnym budownictwie można wyróżnić wiele systemów, które stosuje się zarówno w projektach domów jednorodzinnych, jak i przemysłowych. Adaptowane systemy zarządzania budynkiem to szereg czujników umożliwiających zdalne sterowanie i ustawianie różnych parametrów związanych m. in. z: temperaturą, czy oświetleniem. Za pomocą jednego zintegrowanego systemu można również sterować wentylacją, a także dostosowywać parametry wnętrza uzależnione od liczby przebywających w nim osób. Korzystając więc z inteligentnych systemów, ma się pod kontrolą wszystkie wskaźniki, w tym bezpieczeństwa. Zapewnia je system przeciwpożarowy, system kontroli dostępu oraz system alarmowy i monitoringu. Dzięki nim budynek staje się bardziej funkcjonalny i to dla wszystkich użytkowników. Gwarantuje to personalizacja ustawień, a zarządzanie tą skomplikowaną technologią jest bardzo proste. Najczęściej sprowadza się do naciśnięcia tylko jednego przycisku.